מדינת ישראל , משרד החינוך מדינת ישראל , משרד החינוך
מדינת ישראל, משרד החינוך
משרד החינוך
חידון התנ"ך

חידון התנ"ך בעולם

share
שתפו עמוד:
חידון התנ"ך בעולם

חידון התנ"ך הוא חגיגה גם ליהודי העולם, שכן במקביל למסלולים שמתקיימים בארץ, מתקיימים גם חידונים ברחבי העולם, מהם עולים מתמודדים מהנוער והמבוגרים להתמודד בשלב העולמי בירושלים.
מי שאחראי על הקשר מול הנוער בתפוצות, תהליך ההיבחנות בקהילות והבאת המתמודדים לארץ היא הסוכנות היהודית. בדומה לתהליך בארץ, גם בחו"ל קורה תהליך מקביל בו נבחרים זוכי המדינות בחידונים שנערכים תחילה בבתי הספר, ובאזורים השונים במדינה עד לחידון פומבי בו נבחרים התלמידים הזוכים. בני הנוער הזוכים להגיע לארץ נהנים מחוויה לכל החיים, כשהם חווים את ישראל במהלך שבועיים של מחנה תנ"כי.
להרחבה על תהליך המיון וההרשמה של הנוער מהקהילות היהודיות בעולם ראו באתר הסוכנות היהודית.

חידון התנ"ך לנוער התפוצות

בנוסף לחידון העולמי, מתקיים חידון ייחודי לנציגי התפוצות שלא זכו להעפיל לחידון העולמי, בו משתתף נציג מכל מדינה שצבר את מספר הנקודות הגבוה ביותר מבין חברי מדינתו. בחידון הגמר ישתתפו עד 12 מנציגי התפוצות וישראל שצברו את מירב הנקודות בחידון בכתב. לחתן או כלת התפוצות 2 סגנים. בדרך זו מקבלים גם נציגי התפוצות החלשים יותר הזדמנות להראות את ידיעותיהם בספר הספרים.

חידוני התנ"ך למבוגרים בתפוצות

חידון התנ"ך הבינלאומי

חידון התנ"ך הבינלאומי למבוגרים נעשה בשיתוף פעולה עם ההסתדרות הציונית העולמית, שאחראית על קיום המבחנים למבוגרים בתפוצות ולהבאת המתמודדים לארץ. ההרשמה פתוחה לבני העם היהודי מגיל 21 ומעלה. בשלוש מדינות מתקיים חידון פומבי ממנו באים הזוכים לארץ: ארה"ב, צרפת וארגנטינה. במדינות אלה יש שני נציגים שיגיעו לישראל. בשאר המדינות נבחנים בפורמט אינטרנטי ולישראל יגיע נציג מכל מדינה.

מחנה החידון העולמי

מחנה התנ"ך העולמי הינו פרויקט יהודי, ציוני, ייחודי, אליו מגיעים צעירים וצעירות מקהילות שונות בעולם. במחנה זה נפגשים הצעירים עם עמיתיהם היהודים מישראל ומהעולם. במהלך מחנה התנ"ך מטיילת הקבוצה בארץ, במקומות חשובים והיסטוריים המוזכרים בתנ"ך, לומדים על ארץ ישראל בעבר ובהווה, נהנים מנופיה ומטוב ליבה של הארץ ואנשיה. סיורים אלה מהווים עבור הקבוצה חוויה עמוקה, שורשית, ערכית ומהנה של פעם בחיים.
במחנה משולבים גם ימי הכנה ולימוד לקראת החידון, שבסופם יבחרו 16 נציגים לחידון התנ"ך העולמי לנוער. מארגני החידון דואגים לכל צרכיהם של נציגי המדינות בימי שהותם בישראל עד לסיום מחנה התנ"ך. השאלות והתשובות בחידון ייאמרו בעברית. לנציגים שאינם שולטים בשפה העברית יתורגמו השאלות בכתב ובעל-פה לשפה המדוברת במדינתם.